طرح کد یکتای بیمه‌نامه‌های شخص ثالث از امروز اجرا می‌شود

 

عبدالناصر همتی رییس کل بیمه مرکزی در نشستی که بیستم شهریور با مدیران ارشد صنعت بیمه داشت اعلام کرد که از ابتدای مهرماه برای بیمه‎نامه‌های شخص ثالث کد یکتا صادر می‌شود. در این طرح که از امروز به مرحله اجرا درمی‌آید کلیه بیمه نامه‌ها در لحظه صدور به بیمه مرکزی ارسال شده و از بیمه مرکزی کد دریافت می‌کنند. کنترل‌های متعددی توسط بیمه مرکزی انجام می‌شود و در صورت  نقض هر یک از موارد از صدور جلوگیری خواهد شد که به مهم‌ترین این کنترل ها اشاره می‎شود:

1- کد نمایندگی و واحد صدور باید در سامانه سنهاب بیمه مرکزی ثبت شده باشد. بنابراین نمایندگانی که به دلیل نقص مدارک در سامانه سنهاب ثبت نشده‌اند ، مجاز به صدور نخواهند بود.

2- ثبت کامل و دقیق اطلاعات خودرو به ویژه پلاک الزامی است. در مورد موتورسیکلت نیز ثبت پلاک دقیق الزامی است. در غیر اینصورت از صدور جلوگیری خواهد شد.

3- ثبت اطلاعات سابقه خسارت و بیمه نامه سال قبل باید به درستی صورت پذیرد. در صورت هر گونه اشتباه، بیمه مرکزی موارد را کنترل کرده و اجازه صدور نخواهد داد.

 با توجه به اینکه این طرح از امروز رسما اجرا می‌شود، احتمال کندی یا قطعی در مقاطعی وجود خواهد داشت. طبیعی است با اضافه شدن مرحله استعلام از بیمه مرکزی که به صورت اتوماتیک انجام می‌شود، فرایند صدور اندکی کندتر خواهد شد.

همچنین صدور کد یکتا عاملی برای شفاف سازی بیمه نامه های شخص ثالث به ویژه در زمینه ارائه تخفیفات است. با این طرح موضوع تخفیفات غیرفنی و غیرواقعی برخی از شرکت‌های بیمه برای صدور بیمه نامه‌های شخص ثالث نیز با صدور این کد از بین می رود و از تقلب و رقابت ناسالم جلوگیری می‌شود.

  قابل ذکر است که شرکت بیمه ایران معین از اردیبهشت ماه سالجاری به صورت آزمایشی استفاده از کد یکتای بیمه‌نامه‌های شخص ثالث را در دستور کار قرار داده و نواقص و مشکلات احتمالی را برطرف کرده است. از صبح امروز نیز بدون هیچگونه کندی یا قطعی، نمایندگان این شرکت همچون روزهای گذشته به صدور بیمه نامه شخص ثالث پرداخته‌اند.

© کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت بیمه ایران معین می باشد.