گزارشی از بیست و دومین همایش بیمه و توسعه

بيست و دومين همايش ملي و هشتمين همايش بيمه و توسعه با ارائه 13 مقاله و برگزاري دو ميزگرد تحت عنوان هاي فرصت هاي همكاري هاي اقتصادي و بررسي آيين نامه 69 در روز شنبه 14 آذر ماه با حضور رئیس دفتر ریاست جمهوری ، وزیر امور اقتصاد و دارایی ، رئیس کل بیمه مرکزی  و همچنین جمع کثیری از مدیران صنعت بیمه در برج ميلاد تهران برگزار گردید.

در ابتدای این مراسم جناب آقای امین،رئیس کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد: جنگ قیمتی بین شرکت‌های بیمه رواج یافته است و این یکی از آسیب‌هایی است که در آینده اثرات خود را نشان می‌دهدمحمد ابراهیم امین ادامه داد: با ادامه این جنگ قیمتی مشکلات به آینده منتقل می‌شود.

علی طیب‌نیا،وزیر امور اقتصاد و دارایی نیز در بیست و دومین همایش بیمه و توسعه با بیان اینکه منابع مالی که در صنعت بیمه تجهیز می‌شود به رشد اقتصادی و تشکیل سرمایه کمک می‌کند، اظهار داشت: مدیریت صحیح صنعت بیمه می‌تواند امنیت لازم برای فعالیت‌های اقتصادی و رفاه اجتماعی به وجود بیاورد و اگر مقایسه‌ای بین رشد صنعت بیمه در ایران و سایر کشورها داشته باشیم به این نتیجه می‌رسیم که با وجود رشد صنعت در سال‌های اخیر هنوز با مقیاس‌های جهانی فاصله داریم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه سهم بیمه‌ها در درآمد جهانی 6.2 شده است، گفت: سهم صنعت بیمه از تولید ناخالص داخلی ایران 1.9 درصد است که نشان‌دهنده شکاف بزرگ بین رشد صنعت بیمه ایران و جهان است.

وی ادامه داد: شاخص بیمه‌های زندگی در ایران 0.2 درصد و در جهان 3.7 درصد است، علائم عدم توسعه صنعت بیمه در کشور است، اما نکته دیگری که می‌توان استنباط کرد این است که ظرفیت‌های زیادی پیش روی صنعت بیمه ایران وجود دارد و در صورت بکارگیری مناسب ظرفیت‌ها می‌توانیم رشد قابل توجهی در صنعت بیمه بوجود آوریم.

به گفته وی باید بیمه طرح‌های عمرانی، تسهیلات بانکی و طرح‌های نفتی انجام شود که با این کار در مدت کوتاهی سهم صنعت بیمه از تولید ناخالص داخلی افزایش خواهد یافت.

طیب‌نیا با اشاره به چالش‌های صنعت بیمه گفت: اولین چالش پیچیدگی‌های بازار از وضعیت انحصار به وضعیت رقابتی است. با اجرای سیاستهای اصل 44 قدم‌های بزرگی برای رفع انحصار برداشته شد و چندین شرکت بیمه دولتی به بخش خصوصی واگذار شد اما هنوز با شرایط رقابتی فاصله داریم.

وی با بیان اینکه در شرایط رقابتی خدمات ارزان ارائه می‌شود، افزود: بیمه مرکزی قرار بود و قرار است فعالیت‌های تصدی‌گری فاصله بگیرد. اگرچه قدم‌های موثری در این سالها برداشته شده اما همچنان باید اقداماتی برای رسیدن بیمه مرکزی به جایگاه اصلی خود انجام شود.

وزیر اقتصاد همچنین به بیمه ایران اشاره کرد و گفت: این شرکت هنوز نتوانسته در جایگاه واقعی خود قرار بگیرد. اگر قرار است این شرکت دولتی بماند باید در حوزه‌هایی متمرکز شود که سایر حوزه‌های خصوصی تمایلی به فعالیت در آن بخش ندارند.

به گفته طیب‌نیا اصلاحات در 3 رکن نهاد ناظر، شرکت بیمه دولتی و شرکت‌های خصوصی باید به گونه‌ای طراحی شود که شاهد بازار رقابتی کارآمد در صنعت بیمه باشیم.

وزیر اقتصاد یکی از دلایل پایین بودن سهم بیمه‌های زندگی از پرتفوی صنعت بیمه را تورم بالا در سال‌های گذشته دانست و تصریح کرد: همانطور که تورم چیزی جز زیان برای اقتصاد ندارد، برای صنعت بیمه هم زیان‌بار بوده است طوریکه آثار مثبت بیمه زندگی در تورم از بین می‌رود.

وی با اشاره به روند نزولی نرخ تورم در 2 سال اخیر، گفت: نرخ تورم نقطه به نقطه در آذرماه و حداکثر دی‌ماه تک رقمی خواهد شد و این شرایط یکی از موانع توسعه بیمه‌های زندگی را رفع می‌کند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی یکی دیگر از چالش‌های صنعت بیمه را پرداخت مالیات و عوارض دانست و گفت: متاسفانه نه تنها در صنعت بیمه مالیات بخصوص مالیات بر ارزش افزوده دریافت می‌شود بلکه عوارض متعددی مازاد بر مالیات هم اخذ می‌شود به طوری که حدود 40 درصد درآمد حق بیمه‌ها به عنوان مالیات پرداخت می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه باید به سمت حذف مالیات و مالیات بر ارزش افزوده از صنعت بیمه برویم، گفت: لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده به مجلس تقدیم شده است که در آن حذف مالیات شرکت‌های بیمه قید شده است.

طیب‌نیا گفت: حذف این موارد کمک قابل توجهی برای شرکت‌های بیمه قید شده است. حذف این عوارض کمک قابل توجهی به کاهش بهای خدمات شرکت‌های بیمه خواهد کرد.

رئیس دفتر رئیس جمهورنیز در ابتدای سخنرانی خود عنوان کرد: شرایط تحریم به دلیل ضرورت رفع نیاز داخلی این شرایط را فراهم آورد و سبب شد، تا در بیمه‌های اتکایی تجارب بزرگی به دست آوریم.

وی با طرح این پرسش که لازمه این توانمندی چیست؟ ادامه داد: وقتی سخن از توانمندی می شود، به دولت نگاه می کنیم که شاید در کوتاه مدت علاج باشد، اما در بلندمدت اتکا به منابع دولت ضد توانمندی است.

رئیس دفتر رئیس جمهوری افزود: زمانی می توانیم در یک مسابقه بین‌المللی برنده شویم که بتوانیم سرمایه‌گذار و سپرده‌گذار را تشویق و قانع کنیم که شرکت خصوصی نیز می‌تواند برای آنها سودآور باشد.

نهاوندیان با بیان اینکه باید دست شرکت های بیمه را در قانون مالیات بر ارزش افزوده باز بگذاریم، ادامه داد: مساله اصلی این است که باید توانایی شرکت های بیمه در رقابتی کردن فضا را دنبال کنیم.

وی تصریح کرد: براساس قانون بهبود فضای کسب و کار، هرجا رقابتی بین بخش دولتی و بخش خصوصی باشد، در شرایط مساوی، دولت وظیفه دارد، فضا را در اختیار بخش خصوصی قرار دهد.

نهاوندیان اظهارداشت: حذف شرکت های دولتی در رقابت با بنگاه های خصوصی لزوما به معنای از بین رفتن شرکت های دولتی نیست، اما می تواند شرایط کار را برای شرکت‌های خصوصی تسهیل کند.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به موانع اصلی فعالیت شرکت های خصوصی در بازار بیمه افزود: ضمن کاهش مقررات دست و پاگیر، رویه‌ها باید به نحوی تسهیل شود که بخش خصوصی بتواند نرخ رشدی بالاتر از رقیب دولتی خود داشته باشد.

وی ادامه داد: بیمه مرکزی باید قواعد رقابتی را اعمال و از آن حراست کند؛ همچنین مراقب درجه تمرکز و انحصار بازار باشد، تا به رقابت در بازارهای داخلی و خارجی منصفانه کمک کند.

همایش بیمه و توسعه با سخنرانی کارل فول هوله و در آخر با برگزاری پنل‌های تخصصی به کار خود پایان داد.

 

 

 

© کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت بیمه ایران معین می باشد.